Psychoterapia grupowa w Ośrodku Empatia w Łodzi

Na tej stronie znajdziesz szczegółowe informacje o psychoterapii grupowej, prowadzonej w Ośrodku Psychoterapii i Rozwoju Empatia w Łodzi.

Psychoterapia grupowa Łódź

Proces psychoterapii grupowej, w zależności od jego formy jest wyjątkowym doświadczeniem, którego nie da się zastąpić innym sposobem na ścieżce zdrowienia, szczególnie w obszarze trudności w relacjach z innymi oraz z samym sobą, zaburzeń adaptacyjnych oraz lęku społecznym.

Podstawowym celem jest wypróbowanie nowych form zachowań i uzyskanie od innych informacji zwrotnych, dotyczących ich rezultatów. W efekcie uczestnicy dowiadują się, jak są odbierani przez innych. Jest to niezwykła szansa na zrozumienie skąd biorą się ich trudności w relacjach z innymi. Daje im to również możliwość nauczenia się jak dbać o relacje i przeniesienia tego poza grupę terapeutyczną.

Uczestnicy zyskują również świadomość siebie w obszarze emocji, zachowań, wartości, przyczyn afektu oraz sposobu myślenia o sobie i innych. Wpływa to na zbudowanie wewnętrznej spójności, akceptacji oraz poczucia własnej wartości.

Psychoterapia grupowa daje również możliwość odpowiedniej regulacji swoich relacji z rodziną oraz przepracowania doświadczeń z przeszłości, które w kluczowy sposób uniemożliwiają rozwój i czerpanie radości ze swojego życia oraz z siebie.

Terapia przebiega zazwyczaj na trzech płaszczyznach: tu i teraz (dotyczy tego co dzieje się w relacjach grupowych oraz spostrzeżeń dotyczących przebiegu i charakteru terapii), tam i teraz (dotyczy aktualnego funkcjonowania uczestnika poza grupą terapeutyczną) oraz tam i wtedy (dotycząca dzieciństwa okresu dorastania i tego jakie ślady ten okres pozostawił w psychologicznym świecie uczestnika).

Pierwsze spotkania są zazwyczaj poświęcone wzajemnemu poznaniu się i omawianiu trudności związanych z mówieniem o sobie, który jest zazwyczaj wspólnym doświadczeniem wszystkich członków. Następnie stopniowo powstają pierwsze relacje oparte na współpracy w osiąganiu grupowych i indywidualnych celów, rozumienie sytuacji grupowej i własnego w niej udziału.

Istotnym elementem terapii jest brak jakiegokolwiek przymusu, czy presji związanej z “otwieraniem” się w grupie. Zdajemy sobie sprawę, że każdy jest indywidualną jednostką, której tempo adaptowania się do grupy jest zróżnicowane. Tym samym, na ten aspekt ukierunkowana jest szczególna uwaga prowadzącego, jak i innych uczestników.